Zdrowie i uroda

Psychoterapia – co to jest? Dla kogo?

Psychoterapia w praktyce

W wielu środowiskach psychoterapia wciąż pozostaje tematem tabu. Ludzie, którzy z niej korzystają, nie wiedzą, jak – i czy w ogóle warto – o niej mówić. Osoby, które nigdy nie miały z nią do czynienia, zupełnie niesłusznie często traktują ją jako coś negatywnego, nieefektywnego i zbędnego. Co ciekawe, w wielu krajach zachodnich psychoterapię uważa się za coś zupełnie normalnego. Z czego wynika takie podejście do psychoterapii w naszym społeczeństwie? Jak to często bywa – z czystej niewiedzy lub nierzeczywistych wyobrażeń budowanych przez kulturę masową. Czym wobec tego jest psychoterapia w rzeczywistości?

Różne formy pomocy

Przede wszystkim warto wspomnieć, że psychoterapia przybiera różne formy i tym samym operuje wieloma środkami w zależności od problemu, z którym przychodzi pacjent. Elementem, który łączy różne nurty psychoterapii, jest rozmowa. To właśnie za pomocą konwersacji psychoterapeuta stara się rozpoznać istotę problemu i dąży do jego rozwiązania. W trakcie kolejnych sesji terapeutycznych klient razem z terapeutą powinien zauważyć powtarzające się schematy i mechanizmy przeszkadzające w codziennym życiu. Podstawową wiedzą jest fakt, że z psychoterapii w szczególności powinny korzystać osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne. Badania wskazują, że jej efekty utrzymują się dłużej niż działanie leków. Podczas gdy same leki wpływają na zanik symptomów choroby, korzystanie z pomocy terapeuty często pomaga zrozumieć jej źródło. Wobec tego zakłada się, że psychoterapia powinna towarzyszyć klasycznej terapii farmakologicznej. Poza tym o skorzystaniu z usług terapeuty powinny pomyśleć osoby, które odczuwają brak satysfakcji ze swojej obecnej życiowej sytuacji ze względu na stres, obniżenie nastroju itp. Na problemy tego typu narażone są głównie osoby mieszkające w dużych i średnich ośrodkach miejskich (Kraków, Poznań, Olsztyn, Toruń). Nie  wiedzą, że do terapeuty może zgłosić się tak naprawdę każdy, kto chce poprawić jakość swojego życia. Wbrew pozorom wcale nie trzeba przychodzić do niego z określonym problemem. Terapia pomoże również osobom, które chcą się rozwinąć, lepiej zrozumieć samych siebie, swoje działania i motywacje.

Jak znaleźć dobrego specjalistę?

Kim jest dobry psychoterapeuta? Wiele osób boryka się ze znalezieniem odpowiedniego specjalisty, choć tych wykwalifikowanych nie brakuje. Fakt faktem, nie zawsze łatwo jest trafić na osobę, z którą dobrze będzie się pracowało. Od czego więc zacząć swoje poszukiwania? Wcześniej można zainteresować się różnymi nurtami terapii i zastanowić się, który najbardziej by nam odpowiadał. Ponadto przede wszystkim warto skorzystać z Internetu. Liczne serwisy oferują dzielenie się opiniami na temat konkretnych osób – już samo przejrzenie tego typu recenzji może mocno zawężyć poszukiwania. Niezbędne może się okazać odwiedzenie stron konkretnych centrów terapeutycznych, które zbierają liczne informacje niezbędne dla osoby, która właśnie szuka swojego pierwszego psychoterapeuty. Ze strony Ośrodka psychoterapii Spotkanie w Olsztynie dowiemy się dowiemy się wszystkiego, co istotne na temat podjęcia psychoterapii w tym miejscu. Co istotne, czasem trzeba podjąć pewien wysiłek, żeby uczęszczać do dobrego psychoterapeuty. Nie powinny mieć z tym problemu mieszkańcy dużych miast, takich jak Kraków czy Warszawa. W przypadku mniejszych miejscowości warto zdecydować się na dojeżdżanie do miasta wojewódzkiego. Mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego powinni postawić na Olsztyn, mieszkańcy opolskiego – na Opole. Podjęcie psychoterapii to duży krok w stronę zadbania o własne zdrowie psychiczne, co powinno stać się priorytetem we współczesnym świecie. Zbyt często zapominamy, że nasze mentalne samopoczucie ma wpływ na nasze funkcjonowanie i wpływa na każdą sferę naszego życia – wliczając zawodową i społeczną. Mity narastające wokół terapii są wciąż widoczne. Wobec tego warto poszerzać świadomość. Można to robić poprzez własną aktywizację i udział w takich inicjatywach jak Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, który obchodzą liczne miasta Polski – Poznań, Toruń, Olsztyn, Bydgoszcz.
Możliwość komentowania Psychoterapia – co to jest? Dla kogo? została wyłączona